Dlaczego dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu na dworze?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Zabawa z dzieckiem na świeżym powietrzu to nie tylko najlepsza alternatywa, aby oderwać dziecko od grania na komputerze. Zalet przebywania na dworze jest znacznie więcej. Dotyczą one zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego oraz wpływają na prawidłowy rozwój i integrację z rówieśnikami.

Jakie są korzyści z aktywności dziecka na zewnątrz?

Kiedyś, gdy nie było tak powszechnego dostępu do telewizji, komputera, gier i internetu, wszystkie dzieci praktycznie cały dzień spędzały na dworze. W obecnych czasach coraz trudniej jest zobaczyć najmłodszych, jak bawią się w chowanego czy berka.

Większość maluchów spędza czas przed telewizorem, oglądając bajki albo grając w gry. Dzieci, które wychodzą na świeże powietrze, bardzo często mają problem, aby znaleźć rówieśników w swoim wieku, którzy będą chętni na zabawy plenerowe. W niektórych przypadkach winę ponoszą nadopiekuńczy rodzice, ponieważ nie pozwalają na wyjście z domu z obawy, że dziecku może stać się krzywda.

Zabawy i gry na świeżym powietrzu pomagają w prawidłowym rozwoju psychicznym oraz ruchowym. Dziecko po zabawie z innymi maluchami będzie bardzo szczęśliwe i często zachowuje w ten sposób znacznie lepsze zdrowie.

Lista korzyści, które wypływają z przebywania dziecka na dworze to:

  • świeże powietrze wpływa na lepszy rozwój umysłowy,
  • zabawa na słońcu uzupełnia niedobory witaminy D,
  • wspólne spacery z dziećmi wzmacniają więzi rodzinne,
  • zabawy na dworze poprawiają dotlenienie mózgu oraz wspomagają wytwarzanie hormonu szczęścia,
  • spędzanie czasu na łonie natury chroni oczy przed przeciążeniem i zapobiega krótkowzroczności,
  • spontaniczne zabawy pomagają również rozwijać kreatywność i wyobraźnię,
  • dzieci regularnie spędzające każdego dnia czas na dworze mają większą odporność organizmu na infekcje, alergie, wirusy i bakterie.

Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na dworze?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu może być fantastyczną przygodą dla dzieci i rodziców. Każdy dzień może przynieść nowe wyzwania, więc wcale nie musi być nudno.

Najlepiej jest zastanowić się nad tym, co pociechy lubią robić najbardziej i jakie mają zainteresowania. Na tej podstawie można stwierdzić czy odpowiednie będzie wyjście do na plac zabaw, do piaskownicy, na rower czy nawet na plaże w okresie letnim.

Niektóre dzieci już od małego uzależniają się od bajek w telewizji czy internecie oraz od gier. Jak najszybciej każdy rodzic powinien w takiej sytuacji zareagować i poszukać rozwiązania, aby zachęcać malucha do wyjścia na zewnątrz.

Trzeba pokazać małemu człowiekowi, że zabawa na dworze może być znacznie lepszym wyjściem niż siedzenie pół dnia przed smartfonem. Pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi na świeżym powietrzu jest wiele i wszystko zależy od tego, jakie mamy możliwości w naszej okolicy oraz od naszej wyobraźni i pomysłowości.

Które formy rekreacji sprawdzają się najlepiej?

Spacery całą rodziną są idealnym rozwiązaniem dla każdego rodzica. Codzienne podążanie tymi samymi ścieżkami może być monotonne i nudne, dlatego warto obrać nowy cel wędrówki.

Jednego dnia można wybrać się na spacer do lasu, kolejnego na łąkę, a innego nad jezioro. Warto również ustalić cel, w jakim idziemy, żeby dziecko było tym zainteresowane. Można powiedzieć, że będziemy obserwować zwierzęta, zwiedzać zabytki albo oglądać wspaniałe rośliny.

Wycieczki rowerowe są kolejnym fantastycznym pomysłem na aktywność dla dziecka. Z małymi pociechami można jeździć w bliskie trasy, a z większymi pojechać nawet na cały dzień. Ze starszymi, które znają już dobrze przepisy drogowe, można ruszyć także na cały weekend i spędzić noc poza miastem.

Pikniki to również świetna forma wypoczynku dla całej rodziny. Warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem, gdzie można będzie rozłożyć kocyk i jedzenie, a także różnego rodzaju zabawki dla dzieci, aby mogły się czymś zająć. Na taki wypad dobrze jest zabrać ze sobą piłkę, gry planszowe, latawce oraz inne rzeczy, które pomogą wspólnie całą rodziną spędzić razem czas.

Zobacz więcej

Długopisy Parker- elegancja i precyzja wykonania

Firma Parker została założona przez Georga Parkera w USA, pierwsze wzmianki o długopisach tej firmy pochodzą z roku 1889, produkty w bardzo szybkim czasie zyskały ogromną popularność. W 20 wieku Parker stał się jednym z liderów wśród producentów długopisów oraz wiecznych piór na całym świecie. Obecnie dostępne są w wielu prestiżowych sklepach, a ich gama jest bardzo szeroka.

Ogólnopolski zjazd młodych naukowców

Ogólnopolski Zjazd Młodych Naukowców to doskonała okazja dla młodych, ambitnych działaczy środowisk naukowych z różnych dziedzin, aby wymienić się wiedzą, doświadczeniami, a także, być może, znaleźć partnerów do wspólnego prowadzenia badań. Spotkanie się twarzą w twarz daje nieporównywalnie więcej możliwości wymiany poglądów niż najintensywniejszych kontakt online. W życiu nie można tracić takich okazji!

Wychowanie dzieci – czy kary są skuteczne?

Tradycyjny model wychowania dzieci zakłada stosowanie wobec nich kar. Wielu z nas pamięta je ze swojego dzieciństwa. Coraz częściej słyszy się jednak o tym, że karanie dzieci nie jest tak naprawdę skuteczną metodą wychowawczą – nie prowadzi do zrozumienia błędów w swoim zachowaniu i wpływa niekorzystnie na więź rodziców i dzieci. Czy stosowanie kar wobec dzieci jest uzasadnione, a jeśli nie – czym je zastąpić